نوآوران دانش

کاربرد شیمی در زندگی

کاربرد مواد ضد عفونی کننده در زندگی

یکی از مهم ترین کاربردهای مواد شیمیایی در زندگی روز مره استفاده از مواد ضدعفونی کننده است .استفاده از ضد عفونی کننده ها و گند زداها از عوامل مهم پیشگیری از بیماریهاست.شوینده ها بیشترین حجم مواد شیمیایی که روزانه با آن سروکار داریم را تشکیل می دهند.لذا شناخت آنها خیلی مهم است شناختی که باعث می شود از حجم انبوه نام ها و تبلیغات گوناگون بهترین را انتخاب کنیم و فریب رنگ ،شکل ،بو و طعم ظاهری را نخوریم .زیرا ساختمان اصلی اکثر شوینده ها یکی است وتفاوت آنها در ظواهر نام برده شده و نوع تبلیغات می باشد.به عنوان مثال تمام پودرهای ماشین لباسشویی پر بورات وجود دارد.و حال اگر سازنده ای در تبلیغ خود بگویدکه پودر ما شامل پر بورات است معلوم است که.......
مطالعه این مطالب دید جدیدی از مواد شیمیایی را در منزل استفاده می کنید ته شما می دهدو باعث می شود از مواد دیگری استفاده کنید.سعی کنید مواد شیمیایی را از فروشگاههای مواد شیمیایی تهییه کنید و بسیاری از ضد غفونی کننده ها را خودتان بسازید.اگر مصرف موادی مثل
آب ژاول،ساولن،آب اکسیژنه ،الکل،بتادین،جوش شیرین،جوهر نمک و استون وآمونیاک و امثال آن در منزلتان زیاد است آنها را در مقادیر بیشتر و غلیظ از فروشگاهای مواد شیمیایی تهیه کرده و هنگام نیازمقداری از آن را رقیق کنید.این کار تا ده برابر هزینه شما را کاهش می دهد.

یخ خشک و کاربرد آن در زندگی

از آنجا که نقطه انجماد یخ خشک بسیار پایین است از آن برای انجماد و سرد سازی مواد غذایی،داروها و غیره استفاده می شود.
این ماده در دمای معمولی بدون اینکه به مایع تبدیل شود،مستقیما″ از حالت جامد به حالت گازی شکل در می آیدو بخار می شود.
به همین دلیل از یخ خشک برای تولید مه و بخاردر فیلمها برنامه های تلویزیونی صحنه تئاتر و غیره استفاده می شود

استفاده های سیلیسیم

ماسه دارای مقادیر زیادی از این ماده است.سیلیسیم عمدتا از دی اکسید سیلیسیم استخراج می شود که ترکیبی از اکسیژن و سیلیسیم است . با حرارت دادن دی اکسید سیلیسیم، اکسیژن جدا می شود و سیلیسیم به دست می آید.

 سیلیسیم در طبیعت بیشتر به صورت سیلیس و به حالت متبلور یافت می شود  کوارتز ، ژاسب و ماسه شکلهای مختلفی از سیلیس اند .

کوارتز، سیلیس متبلور و شفاف ; ژاسب نوعی سنگ قیمتی است.  ماسه نیز مخلوطی از سیلیس ناخالص و مواد دیگر است. سیلیکاتها ترکیبات دیگری از سیلیس ا ند که در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی  دارند.

 میکا و آزبست هر دو نوعی سیلیکات ا ند. سیلیکاتها در صنعت شیشه سازی،تهیه کاغذ سمباده و ابزارهای نوری و الکترونیکی کاربرد دارند .

 از سیلیکات سدیم در تهیه صابون و رنگرزی استفاده می شود . سیلیسیم خالص در ساخت پیلهای نوری – برقی،  ترانزیستور و ابزارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد .

 از ترکیب سیلیسیم و کربن برای جلا دادن فلزات استفاده می شود .سیلیسیم در ساخت نیمه رساناها – که در زندگی روزمره کاربردهای فراوانی دارند – نیز به کار می رود.

استفاده از متانول در رایانه ها و تلفن ها

از آن جا که متانول به عنوان یک مایع، به علت جریان فراساختاری به آسانی جاری می شود، احتمالا به یکی از نخستین سوخت ها برای سلول ها ی تبدیل خواهد شد.

جیمز مک کراث ،پروفسور شیمی در ویر جینیاتک ،توضیح می دهد متانول که ساده ترین الکل است هنگامی که به عنوان سوخت به کار می رود  به کمک آب رقیق می شود. در یک سلول سوختی ،مولکول متانول – آب یک الکترون از دست می دهد .

 سپس آب و پروتون از غشای تبادل پروتونی می گذرند تا به محفظه ی دوم برسند . در این بخش است که آب و کربن دی اکسید به عنوان فراورده های جانبی تولید می شوند. مک کراث بر این باور است که سلول های سوختی مجهز به سوخت متانول را می توان پیش از سلول های سوختی مصرف کننده ی هیدروژن(به عنوان سوخت ) توسعه داد .

او می گوید : «با استفاده از جریان فراساختاری ،یک مایع آسان تر از یک گاز جاری می شود . »

متانول دارای غلظت مشابه با سیال های پاک کننده ی شیشه ی خودرو هاست و تقریبا  با همان غلظت انرژمورد نیاز رایانه ها و تلفن ها را فراهم می کند . مک کراث می گوید :«ظرفی از متانول به اندازه ی مخزن جوهر چاپگر یک رایانه  می تواند انرژی لازم یک دستگاه تلفن را به جای چند ساعت به مدت چند روز تامین کند.»

کاری از طاهره افرازه

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:21  توسط اول یک  |